Jak vyprat spací pytel

Po několika dobrodružných sezónách může Váš spací pytel začít vypadat poněkud zašle. Přesto, že možná milujete fleky od kávy, které vzdáleně připomínají špatně nakresleného medvěda, či Vám kouř, kterým je spací pytel provoněný, připomíná příjemně strávený večer s přáteli u ohně, je i tak velmi důležité jeho čištění. Prach, špína, či olej na vrchní látce Vašeho spacáku se pomalu, ale jistě dostávají do vnitřní výplně a tím ztrácí svou nadýchanost a teplo.

Nicméně, čištění Vašeho spacáku není tak jednoduché, jak se zdá. Potah i vnitřní látky, ať už duté vlákno či peří mohou být snadno zničeny, pokud je čistíte nevhodným způsobem.

Abychom Vám pomohli prodloužit životnost Vašeho spacáku na co nejdéle, sepsali jsme v následujících řádcích několik rad, jak vyčistit Váš spacák co nejšetrněji.

 

Vyprání spacího pytle – Základy

Začněme hned s několika „Tohle nedělejte“.
1. Zatímco vyprání spacáku je důležité, příliš časté praní může poškodit, či zcela připravit spací pytel o jeho funkčnost. Dobrým pravidlem je, používáte-li spací pytel pravidelně, perte ho jednou ročně.
2. Nikdy spací pytel nevystavujte čistidlům, nenabarvujte ani nežehlete.

Důležité je jak, budete spací pytel prát. My doporučujeme využití čistíren. Zde vždy najdete profesionály, kteří vědí, jak co nejšetrněji vyprat snad cokoliv. Nevýhodou ovšem může být, že takové čistění firmám zabírá více času. Další z variant může být vyprání ve Vaší vaně. To ale může být únavné.

Doporučujeme, abyste k praní používali předně plnitelnou pračku i sušičku, abyste předešli jakémukoliv poškození Vašeho spacáku.

Co budete potřebovat
Kromě předem plnitelné pračky a sušičky budete potřebovat několik dalších věcí. První věc na seznamu by měl být vhodný prací prostředek, který je třeba zvolit podle druhu výplně Vašeho spacího pytle. Nejen, že díky vhodnému produktu můžeme udržovat spací pytel ve skvělé kondici po delší dobu, vhodně zvolený čistící prostředek může obnovovat jeho funkčnost a prodlužovat jeho životnost.

Před tím, než umístíte spací pytel do sušičky, přidejte k němu několik tenisových míčků, či speciálních míčků do sušičky. Pohyb míčků v sušičce zabrání, aby se výplň shrnula na jedno místo a udrží výplň rovnoměrně rozmístěnou po celém spacím pytli.

Instrukce pro praní a sušení spacích pytlů

Praní
Ruční či mechanické praní ve velkokapacitních, předně plnicích pračkách s použitím 100 ml Nikax Down Wash Direct. Zvolte jemné/delikátní praní se dvěma cykly oplachování. Doporučujeme navíc přidat další cyklus odstřeďování, abyste docílili co nejlepšího vyždímání.
Nedávejte do sušičky. Nebělte. Nežehlete

Nikax Down Wash Direct
Šetrný prací prostředek, který se snadno používá, určený na funkční materiály obnovuje jejich nepromokavost, dělá nepromokavou i samotnou výplň Vašeho spacího pytle a udržuje funkčnost materiálů.

 thermarest7


Sušení
Zavěste spací pytel na jakékoliv místo, které Vám přijde vhodné. Pamatujte, že tento proces může zabrat hodně času, v našem případě to bylo 24-48 hodin. Upřímně, toto je ta nejdelší, ale nejšetrnější cesta schnutí Vašeho spacího pytle. Nezapomeňte spací pytel v průběhu schnutí proklepávat a otáčet, rozdělíte tím případné shluky a urychlíte schnutí.

Pokud potřebujete, aby Váš spacák uschnul rychleji, dejte jej do velké sušičky na nejnižší teplotu. Pamatujte ovšem, že když dochází ke schnutí spacího pytle, jeho velikost nabývá a on je lehčí. To může vést k převrácení sušičky, či k jejímu přehřátí. Je tedy velmi důležité sušičku pravidelně kontrolovat. Při kontrole také nezapomínejte kontrolovat hrudky ve spacáku a rozdělit je. Opět můžete použít tenisové míčky, či prací míčky, abyste riziku tvoření hrudek předešli.

Nikwax® Hydrophobic Down Treatment and Re-Treatment

Použijte Nikwax® Down Proof™ speciálně vytvořený, aby obnovil funkčnost Nikwax Hydrophobic Down treatment. Může být ovšem používám, aby zvýšil nepromokavost spacího pytle. Postupujte podle instrukcí na lahvičce produktu.

 Skladování

Čím kratší dobu je Váš spací pytel stlačen, tím delší dobu Vám bude sloužit udržovat teplo, když jej využíváte. Skladujte jej ne příliš stlačený, v chladu a suchu. Pokud spací pytel musíte skladovat v pytli, použijte pytel, ve kterém jste jej koupili. Nikdy neskladujte spacák v nepromokavém pytli delší dobu.

Instrukce pro praní a sušení syntetických spacích pytlů

Praní
Ruční či mechanické praní ve velkokapacitních, předně plnicích pračkách s použitím jemného mýdla, bez čistidel. Zvolte jemné/delikátní praní ve studené vodě se dvěma cykly oplachování. Doporučujeme navíc přidat další cyklus odstřeďování, abyste docílili co nejlepšího vyždímání.
Nedávejte do sušičky. Nebělte. Nežehlete

Sušení
Zavěste spací pytel na jakékoliv místo, které Vám přijde vhodné. Pamatujte, že tento proces může zabrat hodně času, v našem případě to bylo 24-48 hodin. Upřímně, toto je ta nejdelší, ale nejšetrnější cesta schnutí Vašeho spacího pytle. Spacák by měl schnout na dobře větratelném místě bez vlhkosti. Rozepněte zip a nezapomínejte spací pytel otáčet.

Pokud potřebujete, aby Váš spacák uschnul rychleji, dejte jej do velké sušičky na nejnižší teplotu. Pamatujte ovšem, že když dochází ke schnutí spacího pytle, jeho velikost nabývá a on je lehčí. To může vést k převrácení sušičky, či k jejímu přehřátí. Doplňte tedy sušičku o nějaké další kousky.

Skladování

Čím kratší dobu je Váš spací pytel stlačen, tím delší dobu Vám bude sloužit udržovat teplo, když jej využíváte. Skladujte jej ne příliš stlačený, v chladu a suchu. Pokud spací pytel musíte skladovat v pytli, použijte pytel, ve kterém jste jej koupili. Nikdy neskladujte spacák v nepromokavém pytli delší dobu.